Rooside hooldamine

Roosid on majesteetlikud lilled, mis vajavad tähelepanu ja hoolitsust, et vaasis pikalt kaunid püsida. Toome teieni 8 nippi, mille jälgimisel ei pea te kaunites õites pettuma.

  1. Vaheta vett iga päev ning tee varreotsale lõige

Roos säilib vaasis kaua ning kaunis, kui vett vahetada iga päev ja samas teha varreotsale uus värske lõige. Soojas ruumis longu vajunud õie saab taas püsti, kui õievars panna otsapidi tulisesse vette ning uus värske lõige teha terava noaga vee all diagonaalselt. Roosi võib hoida tulises vees umbes paarkümmend sekundit ja seejärel asetada ta värskesse vette vaasi.

  1. Lisa vaasivette lusikatäis suhkrut

Õis seisab kauem värske, kui vette lisada teelusikatäis suhkrut. Samuti võib hankida lõikelillede säilituspulbreid ja -lahuseid. Parimaid tulemusi annab spetsiaalne lõikerooside säilitusvahend. Nende vahendite mõjul kasvavad roosid vaasis nädala jooksul ka tublisti suuremaks. Õiteilu aitab pikendada ka pool tabletti aspiriini vaasivees.

  1. Vali hoolsalt, millised roosid ostad

Kui ostad poest roose kinkimiseks, vali õied, mis pole veel avanenud, vaid on kompaktselt koos ning õienupud on kõvad. On sorte, millel ongi õied kergelt avatud kujuga. Pane tähele, et õitel ei oleks pruune plekke. Plekkidega või avanenud kroonlehtedega õied on kaua seisnud ja need varisevad kiiresti. Sellistel roosidel on ka lehed sageli juba tuhmunud ning närbuvad ruttu.

 Lõika varahommikul

Oma aiast lõika roosiõis hästi vara hommikul, seejärel aseta ta kohe otsapidi vähesesse vette ning jäta mõneks tunniks jahedasse ruumi. Võimaluse korral mässi roosid niiskesse ajalehepaberisse ning aseta külmikusse, õied jäta paberist välja. Nii toimetades säilib roosiõis vaasis kaua.

  1. Eemalda varrelt liigsed lehed

Vett pane roosivaasi umbes 10–15 cm. Roosid aseta vaasi nii, et lehed ei jääks vette, seal lähevad nad kiiresti roiskuma. Vigastatud lehed kurnavad õit ja tuleb samuti eemaldada.

  1. Aseta vaas tuulevaiksesse kohta

Roosivaasi ei ole soovitatav asetada avatud akna alla tuuletõmbesse, sellises kohas närbuvad nad kiiresti.

  1. Hoia eraldi vaasis

Nelke ei tohiks roosidega ühes vaasis hoida, roosid närbuvad kiiresti.

  1. Külmal ajal paki roosid ajalehepaberisse

Külmal talvepäeval roose ostma minnes võta alati ajaleht kaasa. Müüjal ei pruugi seda olla. Palu, et ta pakiks roosid (ka teised lõikelilled) esmalt ajalehe sisse ja alles siis pakkepaberisse nii, et õied ja varreotsad oleksid kaetud. See aitab ära hoida külmakahjustused. Koju või külla saabudes on soovitav hoida pakitud roose 15–20 minutit siseruumiga kohanemas ja seejärel võtta nad paberist välja.

 

Hea valik roos Haapsalus

Matusepärjad ja leinakimbud 

ROOSID